Pagauta akimirka

P8298222

P8287590

vamzdis

Kauno aitvaras


Designed by:
SiteGround web hosting www.aitvarai.lt
Gitenis Umbrasas Spausdinti El. paštas

 

2006 Liepos 11, Vilnius.

 

Mano supratimu Aitvaras tai – siela. Ją riša siūlas (gija-gyvybė) su kūnu, stovinčiu ant žemės.

Ši semantinė struktūra primena kosminį medį.

Pvz.:Vėlė -> vėliavėlė -> vėliava -> vėliavos kotas (flagštokas) -> tauta.

Vėtrungė -> stiebas-> laivo korpusas.

Kapas->stiebas->krikštas.

 

Siela, nors ir dangaus traukos dėsnio padedama, kaip pupa (боб –> баба )

stiebiasi į Dangų , formuodama pasaulių simetriją. Dangus->Marios(Mara)

Žodžio Dievas šaknis Diev veidrodinis atspindys Veid suformuoja žodį Veidas (A.Žarckaus pastebėjimas).

Veidrodinis atspindys tarp pasaulių pasireiškia ir medžiagu tvarume. Kuo trapesnis daiktas Žemėje, tuo patvaresnis Danguje. Rytuose daromos popierinės mašinėlės ir pinigai deginami kapuose, kad mirusiojo dūšia anapily važinėtų prabangia mašina ir nepristigtų pinigų.

O mūsuose Dievo duonelė – šližikas – kuo mažesnis šiame pasaulyje, tuo didesis kitame.

Šiaudinis sodas – netvarus šiame pasaulyje tampa tveriančiu kitame.

Kaip keliaujant iš vieno pasaulio į kitą anglys virsta pinigais ir atvirkščiai, dar vaikystėje sužinom iš pasakų.

Taip ir aitvarai padaryti iš trapių medžiagų (popierius, kartelė ) tampa tvaria (aitvaria) dvasiniame pasaulyje.

 

Aitvarą galėčiau palyginti su siunčiama į Dangų malda.

Mane domina ne tik aitvaras, kaip ženklas danguje, bet ir leidžiančio ir aitvaro dialogas.

 

Kaukės ir aitvaro ryšys. Pvz.: Nėščia moteris (nors ir su pagalve po suknele) leidžianti aitvarą kūdikėlį.

Vienuolis su Pranciškonų abitu leidžiantis Pranciškaus viziją, berniukas su meškere gaudantis žuvį danguje ir atsisėdęs tarp meškeriotojų gaudančių žuvį mariose, ir t.t.

 

Mane aitvarai, kaip tapybos eksponavimo erdvės, bei konteksto pakeitimas sudomino 1988 m.

Pirmas mano aitvaras buvo “Skrendanti plyta” sumanymas kilo iš tuometinio anekdoto : “ Морда морда я кирпич ! Приближаюс на посадку ! “

“Skraidančią plytą” pirmą kartą pakėliau nuo Gedimino bokšto stogo 1989 m. ir “įmūrijau” Danguje.

Dabar apsiniaukusią darganotą dieną, jei jus purto po vakar ir kišenėje tuščia, gerai įsižiūrėję į miglą virš bokšto galite pamatyti skraidančią plytą. Vieni pagalvoja, kad ji krenta ant mūsų, o kiti, kad tai viršutinė bokšto (tik Gedimino ar Babelio nežinia) plyta.

 

Po “skraidančios plytos” pakėlimo už 2 metų sužinojau, kad prieš metus, Drakono metais pagal rytietišką kalendorių, Paryžiuje buvo surengtas aitvarų festivalis “Paveikslai dangui”.

Festivalį organizavo Giotės institutas, kurio filialas Japonijoje gamino konstuktyvią aitvarų dalį. Pakvietimai kurti aitvarus buvo išsiųsti pasaulinio garso meninkams, kaip antai Vazareliui, Raušenbergui ir t.t.

Po festivalio šiuo metu meninių aitvarų ekspozicija, apkeliavusi pasaulį, apsistojo Detmolde, Vokietijoje.

Taigi pirmąjį skraidančios tapybos pavyzdį “Skraidančią plytą” padariau sinchroniškai su meninių aitvarų vystymusi pasaulyje, bet apie tai nieko nežinodamas.

Po pirmojo aitvaro buvo pasiūlymas padaryti skraidančią agitaciją seimo gynėjams, šąlantiems prie laužų. Atsirado pagalbinikų.(Tačiau, darant skraidančią agitaciją, palaidojau tėvą ir susirgau.)

Aitvarai prie Seimo pakilo tik kovo pradžioje 1991.

Okupavus TV bokštą, kėliau aitvarą pagamintą iš Sąjūdžio laikų vėliavos “Vyčio”. Taip , kad TV bokštas taptų aitvaro flagštoku. Aplink bokštą raitėsi spygliuota viela, stovėjo tanketė ir azijietis su “kalašnikovu”, o jam virš per didelio šalmo skraidė “Vytis”.

Filmavo A.Kentra ir Verba.

 

Blokados metais (1991) nebuvo parduotuvėse virvučių, todėl darėm iš ko galėjom. Pirkdavom krepšinio tinkliuką, jį ardėm ir surišdavom virvutę.

 

Po to su meniniais aitvarais teko dalyvauti įvairiose konferencijose. Buvo organizuojamos stovyklos vaikams, kuriose su bendraminčiais mokėm vaikus daryti aitvarus, rengėm meninių aitvarų parodas Šv.Bernardino ir Pal. Matulaičio bažnyčiose, Vilniaus centriniame pašte, Vaikų ir jaunimo centre virš baseino.

 

2000 vėl buvo Drakono metai. Gavau pakvietimą dalyvauti antrą kartą organizuojamam meninių aitvarų festivalyje Vokietijoje Detmolde.

 Tik Dangus žino iš kur jie išgirdo apie mane. Išplatinau pakvietimą bendraminčių tarpe. Nusiuntę savo pasiūlymus, laimėjome  du Grantus : kelionei, aitvarų gamybai ir pragyvenimui 4*   viešbutyje.   

Laimėjom antrą vietą ir gavom apdovanojimą. Taip Šveicarijos, Prancūzijos, Japonijos, Kanados, Vokietijos ir kt. Dalyvių kontekste buvo minimas Lietuvos vardas.

Išvažiuodamas padovanojau porą meninių aitvarų muziejui, nes pasirodė, kad jiems labjau ten reikia nei čia Lietuvoje. (Gal ir klydau.) Taip tarp XX amžiaus meno korifėjų kartais bus eksponuojami ir aitvarai iš Lietuvos.

 

Prieš porą metų Nidoje iš vieno personažo teko girdėti istoriją, kaip jis sapnavo per pilnatį srendantį aitvarą. Prieš daugiau nei 10 metų aš tikrai naktį per pilnatį buvau palikęs Nidoje skrendantį aitvarą. (Mitai patys formuojasi)

 

Teko organizuoti tarptautinę meninių aitvarų stovyklą “Vienas dangus – vienas pasaulis” Nidoje 2004 metias kartu su Vilniaus statybos ir dizaino kolegija. Sumaniau daryti skrendančius Krikštus ir paskirščiau tarp studentų.

Taip virš Parnidžio kopos (kapo) danguje išsirikiavo Nidos senųjų kapinių siluetai.

 

Kai kurie bendraminčiai leisdami aitvarus išėjo į vienuolynus, pvz.: Jonitų patronas brolis Jonas. Kai kurie sukūrė šeimas ir dabar moko leisti aitvarus savo vaikus.

 

Šiuo metu darau miniatiūrinius aitvariukus, skrendančius nuo ventiliatoriaus. (Svajoju padaryti aitvariuką, kylantį nuo virdulio garų.)

Darau aitvarą “Pranciškaus vizija” 10x7 metrų.

( ziureti: 2006 05 16  d.:  http://www.bernardinai.lt/index.php?-494976145    )

 

http://public.fotki.com/vejuota/nida-07-baltijos-diena/nida-baltijos-diena/

 

http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/57840

http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/73804 

 

http://www.vilnius-guides.lt/gitis/

http://www.youtube.com/watch?v=ZmKh8xiOgOc&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=CMBkFUuF02Y&feature=channel